Choď na obsah Choď na menu
 

Rozmnožovanie

Ako to u králikov vlastne chodí?  

Králiky sú veľmi plodné zvieratká a preto je lepšie mať samčeka a samičku oddelene už od útleho veku. Nie je vhodné páriť príbuzných králikov ( riziko genetických vád ). Tiež by ste si mali premyslieť čo s mláďatkami, až budú pripravené na odstav. Môže sa stať, že sa ani nenazdáte a mláďatká vám vyrastú a nebudete ich mať komu dať.

Príprava na párenie

Príprava spočíva najprv vo vybraní vhodného králičieho páru. Samica aj samec by mali byť zdraví a mali by mať najmenej 6-7 mesiacov. Odporúča sa, aby samica bola prvýkrát pripustená samcom "stredného veku" ( približne 2 roky ) a aby bol samec rovnako veľký alebo menší ako samica. Tým zabránite možným komplikáciám pri pôrode príliš veľkých mláďat. Nie je vhodné krížiť klasického králika s ušami hore s baranom, pretože tak vznikajú králiky s dlhými vzpriamenými alebo polospadnutými ušami.

Samica je pripravená na párenie ak má príznaky ruje. Medzi ne patrí hlavne nepokojnosť, otieranie brady o zariadenie v klietke, trhanie si chlpov z hrude a brucha a prehrabávanie podstielky. Samec, ak je zdravý je na rozdiel od samice ochotný páriť sa kedykoľvek.

Párenie 

Samicu vždy prinášame k samcovi, nie naopak. Táto zásada má dva dôvody:

1) Samica by mohla brať samca vo svojom teritóriu ako votrelca.

2) Samec by mohol začať skúmať nové prostredie a nevenoval by pozornosť samici.

Králiky prejavujú záujem o párenie zdvihnutím chvosta. Ak je samec samičke nesympatický, uteká pred ním a môže byť aj agresívna. V takom prípade k páreniu nedôjde.

To, či samica ostala gravidná si môžete overiť kontrolným pripustením o 5 až 7 dní. Ak samica pred samcom uteká, možno počítať s tým, že pripustenie bolo úspešné.

Gravidita

Gravidita králičice trvá od 28 do 35 dní (priemerne 31 dní). Pri menšom počte mláďat trvá dlhšie. Králičica sa počas gravidity často mení v správaní. Niektorá je prítulnejšia a pokojnejšia, niektorá môže byť náladovejšia. Väčšinu času strávia prípravou na pôrod - zvýšenou konzumáciou jedla, zháňaním vhodného materiálu na stavbu hniezda,...

Po 14 dňoch od začiatku gravidity majú plody približne veľkosť fazuľky. Samica začne výraznejšie priberať až v poslednom týždni. V tom čase má potrebu všetko trhať, hrýzť, hrabať a zháňať materiál na hniezdo. Vtedy už môžete dať králičici do klietky kartónovú krabicu, ktorá by mala byť umiestnená v najtmavšom rohu klietky. Stáva sa, že deň pred pôrodom prestane samica jesť.

babbyrabbies.jpg

Toto sú málé 5 dňové králiky v hniezde vystlatom chlpmi.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

porodna budka

(Lubo, 23. 11. 2014 21:49)

dobry den.
naviete mi poradit aka velka by mala byt ta porodna budka pre kraliky? mam zajacicu Hyla a chcem ju dat teraz nahonit a rodit by mala okolo vianoc, tak aby jej nebolo zima... :-)

Samica v bolestiach

(Rado van, 1. 10. 2014 23:25)

Prosím o radu skúseného chovateľa, mám samicu Hyla, druhýkrát rodí, samec Hyla, dnes je 32 deň gravidity, trasie sa, vidím, že je boľavá, je prítulnejšia ale trpí, veľké brucho, mokrá odspodu a v koterci je sucho....jej mama už dnes porodila, bez problémov už 5tykrát, boli pripustené v jeden deň.....mám ešte počkať alebo zájsť k veterinárovi ?

hlafam samceka pre levieho kralika

(andrea, 7. 9. 2014 13:33)

Hladam samceka pre levieho kralika,Surany a okolie.

samica

(zuzana, 27. 7. 2014 21:41)

mam samicu. prvý krát sa okotila, mala dve a zdochli, aj ked si postavila hniezdo. nestarala sa o ne. bol to jej prvý pôrod, tak som si myslela, že sa to napraví. druhý krát sa okotila pred mesiacom a mala 13, no hniezdo nepostavila, boli porozhadzované po celom koterci a mali obžraté nožičky, niektoré aj časť tela... čo s nou? môže sa to napraviť, alebo ju vyradiť z chovu?

Re: samica

(milan, 4. 8. 2014 15:19)

Viem že vám to bude ľúto ale takú samicu treba vyradiť z chovu .Ak to spravila druhý krát ,taká samica nieje vhodná do chovu .Počkajte 2 týždne pokial stratí mlieko a do omáčky s ňou .

potrebujem Radu

(Martin, 20. 11. 2013 15:11)

Chcem sa vas spitat chovatelia mam problem zo samuicami kralikov. Spociva v tom ze ked ich dam naparit vsetko prebehne vporiadku samec skoci ako ma byt vsetko ok len samice sa nechcu okotit mam 9 samis a ani jena nic skusal som aj vimeni samcov ale aj tak nic co mam robyt? Dakujem za radu

Re: potrebujem Radu

(Martin, 23. 3. 2014 9:15)

mozno su prekrmene,obezne, skus im davat viac sena a vody a menej obilia

Re: potrebujem Radu

(Miro, 15. 4. 2014 17:32)

Daj samici petrzlenu

Mládatá

(Matúš, 24. 3. 2014 21:15)

Dobrý deň potrebujem pomôcť mám zajačicu ktorá bola kotná. Keď sa išla kotiť tak si vôbec nespravila hniezdo zo srsti proste nič len sa okotila a mľádatá zdochli. Búdku som jej dal do klietky tak 2 týždne pred okotením. Ďakujem vopred za radu.

ako zistit ci je samica kotna

(mario , 24. 3. 2014 17:16)

dobry ako zistit ze je samica kotna a moze sa samica okotit aj 4 dni po termine bol bi som strasne rad kebi ste mi poradili a strasne jej skvrka v bruchu.

Agresivna samica

(Filip, 12. 5. 2013 12:00)

Neviete mi prosim vas poradit mam 2 ročnu samicu uz mala aj mlade a teraz sa nechce dat pripustit ked ju dam za samcom tak mu uteka je agresivna a trha zneho srst samec ostane v kute a boji sa a takto mi to spravila uz z 3 samcami neviem co snou

Re: Agresivna samica

(hare, 8. 2. 2014 14:48)

zarezat zodrat a konzumovat

Re: Agresivna samica

(kraliiky, 15. 6. 2013 10:41)

Možno nemá obdobie párenia alebo jednoducho potrebuje oddych. Ani králik nieje stroj

stimulaci a plodnosti, libida

(jankulic igor, 9. 1. 2014 12:27)

Chcel by som vediet ake mate skusenosti so stimulaciou ovarii - vajecnikov u kralikov na vyssiu apetenciu k mnozeniu

samček pri mláďatkách

(zuzana, 25. 7. 2013 22:59)

Musí byť samček oddelený od samičky a mláďat po ich narodení? Dakujem :)

Re: samček pri mláďatkách

(ja, 21. 11. 2013 23:19)

Nesmie byť spolu s nimi!!! Môže ich zabiť.

ide o zivot

(juraj , 17. 10. 2012 14:37)

mozem vas poprosit ako sa mam postara o dvojdnoveho kralicka co matka odvrhla skusal som mu davat pit mlieko zo striekacki ale nechce co mam robyt ? dakujem

Re: ide o zivot

(kraliiky, 20. 10. 2012 10:13)

Skús sa spýtať niektorých kamarátov alebo niekoho kto tiež chová králikov a má teraz mladé. Skús ho pridať k nim, možno ho druhá samica prijme:P

Re: ide o zivot

(Alojs, 24. 10. 2013 21:31)

TA ASI CAKAT NA SPASENIE
TREBA ZAPOJIT ROZUM
ZABIT.. UVARIT..SPAPAT CIM RYCHLEJSIE
KÝMSU EšTE HORÚCE
DOBRU CHUT......

ktjhdhu

(fidei, 30. 7. 2013 9:38)

wauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu