Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 

Rozmnožovanie

Ako to u králikov vlastne chodí?  

Králiky sú veľmi plodné zvieratká a preto je lepšie mať samčeka a samičku oddelene už od útleho veku. Nie je vhodné páriť príbuzných králikov ( riziko genetických vád ). Tiež by ste si mali premyslieť čo s mláďatkami, až budú pripravené na odstav. Môže sa stať, že sa ani nenazdáte a mláďatká vám vyrastú a nebudete ich mať komu dať.

Príprava na párenie

Príprava spočíva najprv vo vybraní vhodného králičieho páru. Samica aj samec by mali byť zdraví a mali by mať najmenej 6-7 mesiacov. Odporúča sa, aby samica bola prvýkrát pripustená samcom "stredného veku" ( približne 2 roky ) a aby bol samec rovnako veľký alebo menší ako samica. Tým zabránite možným komplikáciám pri pôrode príliš veľkých mláďat. Nie je vhodné krížiť klasického králika s ušami hore s baranom, pretože tak vznikajú králiky s dlhými vzpriamenými alebo polospadnutými ušami.

Samica je pripravená na párenie ak má príznaky ruje. Medzi ne patrí hlavne nepokojnosť, otieranie brady o zariadenie v klietke, trhanie si chlpov z hrude a brucha a prehrabávanie podstielky. Samec, ak je zdravý je na rozdiel od samice ochotný páriť sa kedykoľvek.

Párenie 

Samicu vždy prinášame k samcovi, nie naopak. Táto zásada má dva dôvody:

1) Samica by mohla brať samca vo svojom teritóriu ako votrelca.

2) Samec by mohol začať skúmať nové prostredie a nevenoval by pozornosť samici.

Králiky prejavujú záujem o párenie zdvihnutím chvosta. Ak je samec samičke nesympatický, uteká pred ním a môže byť aj agresívna. V takom prípade k páreniu nedôjde.

To, či samica ostala gravidná si môžete overiť kontrolným pripustením o 5 až 7 dní. Ak samica pred samcom uteká, možno počítať s tým, že pripustenie bolo úspešné.

Gravidita

Gravidita králičice trvá od 28 do 35 dní (priemerne 31 dní). Pri menšom počte mláďat trvá dlhšie. Králičica sa počas gravidity často mení v správaní. Niektorá je prítulnejšia a pokojnejšia, niektorá môže byť náladovejšia. Väčšinu času strávia prípravou na pôrod - zvýšenou konzumáciou jedla, zháňaním vhodného materiálu na stavbu hniezda,...

Po 14 dňoch od začiatku gravidity majú plody približne veľkosť fazuľky. Samica začne výraznejšie priberať až v poslednom týždni. V tom čase má potrebu všetko trhať, hrýzť, hrabať a zháňať materiál na hniezdo. Vtedy už môžete dať králičici do klietky kartónovú krabicu, ktorá by mala byť umiestnená v najtmavšom rohu klietky. Stáva sa, že deň pred pôrodom prestane samica jesť.

babbyrabbies.jpg

Toto sú málé 5 dňové králiky v hniezde vystlatom chlpmi.

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nechcú sa pripustiť

(karifoln di ga teh, 12. 2. 2017 12:07)

už a si pol roka dávam pripustiť zajačicu k samcovi a nikdy sa nespária. prečo

Môj zajačik sa skúša spariť s loptou

(Julia, 11. 2. 2017 12:24)

Prosím Vás o radu môj zajačik (chalan ) sa snaží spariť s loptou prosím o radu.

Odvrhla ich asi kvôli mne

(Kiwina, 23. 1. 2017 18:06)

Potrebujem pomoc, dnes ráno samica porodila osem krásnych mláďat, čítala som že treba srsť odhrnut a skontrolovať ich či su najedene, áno boli celkom, a tak som ich kontrolovala dosť často vlastne stále a bola pri tom no asi jej to nevadilo, od toho rána ich nenakrmila už potom , je možné že ich nakrmi? Bolo vidno že sa o nich zaujíma aj ich kontrolovala no teraz nič, bojím sa prosím radu

pomoc

(patrik pecuch, 5. 10. 2016 16:58)

co mam robit ak je kralik (dievca) 7 mesacna a je kotna a je uz v poslednom tyzdni a vobec si netrha srst zo seba nemusi ci !!?

A keť su z veľkych plemien ta od koľko mesiacov ho možem dať pripusťiť

(Lak, 2. 10. 2016 19:52)

zajacik

(klsudia, 24. 7. 2016 21:05)

Zajacica odvrhla male zajaciky teraz ich chovam tak ze zajacicu dam lezat a prikladam male zajaciky preziju???

králik

(Natália, 24. 7. 2016 12:02)

Do kolkých rokov je samica plodná??

Korna samička

(Ester, 6. 7. 2016 10:55)

Moja samička je kotna už cez mesiac 4.6 a dnes začala zhrnat seno a stále spí a 3 dni nic neje.Je to
Normálně ????

čo ked vyhadže samica mlade čo robit

(Jano, 20. 4. 2015 14:15)

Prečo samica vyhadzuje mlade zajace von z hniezda

Re: čo ked vyhadže samica mlade čo robit

(Eva , 29. 12. 2015 10:27)

Samica vytiahne mlade aj ked ho koji a ona odide je to normalne mne sa stalo ze si spravila 2 hniezda a dala som ich spolu a nic sa nestalo

Re: čo ked vyhadže samica mlade čo robit

(Nika, 21. 6. 2016 22:33)

Lebo ich nechce, alebo je moc mlada a nepripravena mlade, alebo si sa ich chytil.

Koľko to rodí

(Nina, 29. 3. 2016 19:43)

Koľko to rodí

(Nina, 29. 3. 2016 19:42)

čo sa stane keď sa. samec a samica z jedneho hniezda maju mladé aké to ma. vadí ?

(d, 18. 3. 2016 17:39)

Re: čo sa stane keď sa. samec a samica z jedneho hniezda maju mladé aké to ma. vadí ?

(slavomir, 18. 3. 2016 20:46)

Raz to nevadi...len aby sa to znova neopakovalo

Re: čo sa stane keď sa. samec a samica z jedneho hniezda maju mladé aké to ma. vadí ?

(Tsfn6, 24. 3. 2016 9:03)

už sa stalo

(Slavomir, 18. 3. 2016 20:40)

Zdravim...omylom som sa preratal a deň ored kotenim bola pripustena samica k samcovi...ak mi niekto vie odpivedať poprosim...prežiju?....ďakujem

aku minusovu teplotu zvladnu

(nepodstatne, 13. 2. 2015 20:40)

ak sa možem spitat mam kralikaren na vonku na buduci týžden čakam novy vrh zvladnu male kraliky tu minusovu teplotu

Re: aku minusovu teplotu zvladnu

(Igor, 16. 2. 2015 13:38)

To je závislé od toho, aká tá teplota bude. Na budúci týždeň hlásia relatívne pekné počasie s + teplotami cez deň. Odporúčam nechodiť ku králikárni moc často a hlavne nie doobeda, nakoľko králičica sa bude kotiť až sa trochu oteplí (okolo 09.00hod.) a pri rannom kŕmení by ste ju vyrušili.
Druhá vec je to, aká je to samica. Niektorá dokáže urobiť silné hniezdo a niektorá len jeho náznak. To je riadené geneticky a moc s tým nenarobíte. Taktiež je dôležité, či sa jedná o staršiu skúsenejšiu samicu, alebo je to prvôstka.
Takže, mne sa pred 4 dňami okotila samica, ktorá urobila také veľké hniezdo, že to vypadá ako mravenisko lesných mravcov. Pre istotu to ani nekontrolujem, lebo aj cez deň bolo -1 °C. Podľa toho, ako sa správa však je jasné, že mladé sú v pohode.
Držím palce...

Re: aku minusovu teplotu zvladnu

(aka, 9. 3. 2015 12:20)

spýtať je tvrdé y. Samica urobí teplé hniezdo. Pred 2 rokmi na 1.4.2013 bolo -11st. Mala som strach. Ale mladé to zvládli a vyrástli zdravé jedince.