Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 

Časté otázky

Pozerala som pár vecí na internete a napadlo ma urobiť taký jeden článok o tom, aké máte najčastejšie otázky ohľadom králikov. Tak sa na ne pozrime :))

Môj králik sa nechce dať pohladkať a uteká predo mnou, čo mám robiť?

Pokiaľ je králik ešte mladý, určite bude vystrašený. Doprajte mu chvíľu súkromia, nechajte ho nech preskúma nové územie. Pokiaľ sa to prejavuje už dlhšie, skúste králika pustiť do izby a chvíľu ho tam nechajte. Po čase, keď sa vám bude zdať že má všetko preskúmané a bude už len tak pobehovať, zoberte nejakú dobrotu a skúste ho privolať. Najskôr mu dobrotu len tak položte na zem. Králik by mal po čase prísť a zobrať si ju. Potom ju položte znovu, ale bližšie až kým nepríde k vám. Nezabudnite ho potom odmeniť. Králik sa už pomaly prestane báť a môžete mu dať dobrotu z ruky. Nevadí, keď na začiatku utečie. Privolajte ho dobrotou znova. Po čase to už určite nebude také ťažké a králik sa naučí, že mu nič neurobíte a prestane sa báť.

Ako často by mal chodiť králik k veterinárovy?

Králik musí chodiť k veterinárovi aspoň raz za rok na prehliadku a zaočkovanie proti moru.

Môžem králika kúpať?

Králiky sú veľmi čistotné zvieratá a dokážu sa očistiť sami. Iná vec je, keď majú zamazané labky. Vtedy stačí keď namočíte nejakú handričku a labky jednoducho utriete. Ja som svojho králika raz kúpala, ale veľmi sa mu to nepáčilo.

Môj králik behá splašene po izbe a skáče, čo to znamená?

Toto je jeden zo znakov, že je králik šťastný. Môj králik vletí do izby a začne robiť čudné výskoky vo vzduchu a splašene behať. Nie je to nič nezvyčajné, králiky takto prejavujú radosť.

Čo mám robiť keď králik hryzie mreže na klietke?

Toto robí skoro každý králik, ktorý je chovaný v klietke. Je to prirodzené, králiky si potrebujú zúbky skracovať a obrusovať. Možno nemajú nič iné v klietke, čo by mohli obhrýzať, tak obhrýzajú mreže. Alebo sa chcú dostať von. Skúste vášmu králikovy dopriať výbeh po byte. Možno sa ukľudní. Môjmu králikovy to pomáha. Keď začne hrýzť mreže tak ho pustím na dve hodinky von a on sa vybehá. Potom ho zavriem a už iba tak polehuje.

Ako mám králika naučiť chodiť na WC?

Prvým bodom je zaobstaranie rohového záchoda. Rohový záchod je spratnejší a zaberá menšiu plochu. Keďže si králik pomaly v novom prostredí zvyká, na vykonávanie potreby si zvolí nejaký roh. To znamená, že po určitej dobe, keď bude už nejaký ten čas chodiť králik do nejakého rohu, nasaďte záchod. Do záchodu by som dala podstielku, ktorú ste mali pred tým po celej ploche klietky. Na ostatnú plochu klietky potom dajte nejaký koberček.

Môžu spolu žiť králik a morča?

Morča a králik sa znášajú a môžu dokonca žiť spolu. Nikdy nedávajte k morčaťu nevykastrovaného samčeka. Králik a morča sú dobrá kombinácia a sú to najlepší kamaráti.

Ako dlho nosí samica mláďatá?

Samica nosí mláďatá okolo jedného mesiaca.

Môže králik piť mlieko?

Králik môže piť mlieko, ale len veľmi málo a občas. Mlieko sa dáva samici pred pôrodom, alebo tesne po ňom.

Môže byť králik v zime vonku?

Áno. Jeho srsť sa zmení na zimnú a je mu teplo. Ale neodporúčam ho cez zimu vodiť do vnútra, lebo môže ochorieť zmenamy teploty.

Čo to znamená keď králik dupe nohou?

Králik sa mohol len niečoho zľaknúť. Je to pri králikoch dosť bežné.

Musí mať králik v klietke domček?

Králik nepotrebuje domček. Môj králik ho tiež nemá a je spokojný. Domček je dobrý hlavne v zime, je tam teplejšie.

Koľko mládať môže mať králik?

Králik môže mať okolo 10 mláďat. Najčastejšie okolo 7. Trpaslíci môžu mať mladých okolo 5.

Máte ešte nejaké otázky? Napíšte mi na môj e-mail sniiezko@gmail.com alebo to napíšte do komentárov. Rada vám odpoviem na všetky otázky.

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Od kolkych rokov moze zajo travičku?

(MIRA, 9. 6. 2016 21:08)

My máme tiež králika doma od malička a trávu/seno mu dávame od začiatku. Pokiaľ ho žerie, tak nie je problém. Aj veterinár ho odporúča ako základ stravy.

Hryzie

(Ka, 7. 6. 2016 18:31)

Mam 3 mesačného králika a vzdy ma olyzoval no zrazu mi začal hrýzť prsty. Nepomáha žiaden nepríjemný zvuk ani nic podobne vzdy to opakuje. Za odpoved dakujem

Prijatie zajačika k inému zajkovi

(michaela, 1. 6. 2016 21:38)

Prosím vás mam 1 a pol ročnú samičku, avšak kúpila som si 6 týždnoveho zajka vsak ked som ho dala privonat k samičke zacala skrabat a vrčala :( čo robiť aby ho prijala? Vychádza aj s mojím psom ale neviem prečo takto vystrája.... Ďakujem

Prosím o radu

(Eva, 25. 5. 2016 19:57)

Co mám urobiť Prosím keď mi zajačik Z ničoho nič prestal cikat A robiť bobky V klietke? Ale keď vyjde z nej ? Ďakujem

Aj ja mám otázku

(Dominika, 20. 5. 2016 18:55)

môžu sa králikovi strihať nechty

Re: Aj ja mám otázku

(MIRA, 20. 5. 2016 21:15)

Králikom sa musia strihať nechty, pretože im zavadzajú tak ako nám. Len treba dávať pozor, aby sa im nezastrihlo do lôžka. Ja osobne strihám tak, že mi ho doma vždy niekto chytí a ja si pazúrik otočím jemne proti svetlu - slnku, aby som videla kedy už začína "mäsko" v nechte. Potom len odstrihnem špeciálnymi nožničkami na strihanie pazúrikov. Ak si to netrúfaš, tak napr nášmu králikovi to vždy robí lekár pri očkovaní, ale raz za pol roka je fakt málo.

Pápá čo nemá

(Viki, 21. 4. 2014 23:21)

Ahojte je úplne normálne že môj zajko papá bobky ktoré ešte nie sú strávené? A potrebujem sa opýtať od koľkých rokov učiť zajaca na wc. Viem ako ale neviem či to hneď pochopí. Má len 2mesiace

Re: Pápá čo nemá

(Lucka, 20. 9. 2014 10:19)

Ahoj, no ja som mojho králika učila na záchodík od 1. mesiaca. Hned to asi nepochopí, ale časom si zvykne:)

Re: Pápá čo nemá

(MIRA, 18. 5. 2016 10:30)

Zajačik má dva druhy bobkov. Suché guličky a také vlhké zlepence. Tie papá, pretože má v nich minerály a vitamíny, ktoré ešte riadne nestrávil a tak si ich vlastne znova berie. Je to úplne normálne.:)

Morča a králik

(Mirka, 3. 5. 2016 19:59)

Chcem sa vás spítat či mi neviete poradit,môžem dat králika k morčatám alebo nie? Lebo mám 2 morčatá a jedného králika.A králik nemá kamaráta a je sám prosím poradte.


Dakujem...

Mláďatá králika

(Adriana, 20. 4. 2016 15:20)

K tomu poslednému dotazu, jedna z našich samičiek vychovala krásnych 12 mláďat :-)

Re: Mláďatá králika

(Mirka, 1. 5. 2016 8:21)

Super som rada že sa ti to a tvojej samici podarilo som z toho naozaj štasná. :)

Ako zistim u zajaca ze ma zlomenu lapku

(Bianka buskova, 29. 4. 2016 15:27)

Dobry deň,, Moj kralik sa nahanal a asi skočil na kameň alebo sa buchol . bojim sa ze ma zlomenu labku.

Re: Ako zistim u zajaca ze ma zlomenu lapku

(Mirka, 1. 5. 2016 8:17)

Treba íst k veterinárovi aby sa mu to nezrástlo.Ale ked má niekto lepší nápad tak nech ho tu dá,lebo do zlomenín nie som odborník.

Teddy zakrsly

(Lenka , 24. 4. 2016 12:45)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, máme samičku je rok stará a začala si do domčeka pchať celú podstielku, aj noviny. Nedá sa pohladiť a poriadne vrči. Znamená to že by chcela mladé? Ďakujem.

Re: Teddy zakrsly

(Mirka, 28. 4. 2016 17:33)

Podľa mna by chcela malé ano.

labky zrazu bez srsti, chrastavé

(Miro, 23. 4. 2016 18:52)

Máme japonského mini zajačika - samičku. Teraz má zhruba rok. Asi v januári dostala novú veľkú klietku 1x0,5 metra. Podstieľku dávame piliny, už od jesene dávame také, čo sme dostali darom z pílenia veľkého stromu, vyzbierané z veľkej kopy na zemi.
Zajačik bol celý čas v pohode, ale teraz sme si všimli, že má zrazu predné aj zadné labky na spodu kde našľapuje bez srsti, holé a dokonca chrastavé. Čím to môže byť? Vonku sa mu to určite nestalo.
Čo by ste radili? Asi pôjdeme zverolekárovi, ale ak by ste vedeli niečo, čo by pomohlo, bolo by fajn. Vopred ďakujem.

Re: labky zrazu bez srsti, chrastavé

(Mirka, 28. 4. 2016 17:31)

Ja neviem poradit ale na tvojom mieste idem hned k veterinárovi aby nedostal infekciu.

Kedy sa ma prestanú malé zajace báť (majú 3 týždne)

(filip, 14. 4. 2016 19:56)

Narodili sa mi malé zajace. Kedže som mladí chovateľ (mám 12 rokov) neviem čo mám robiť s hniezdom.Zajace sú skoro stále vnútri a boja sa ma mám otvoriť hniezdo a vybrať ich alebo čo prosím poradte

Re: Kedy sa ma prestanú malé zajace báť (majú 3 týždne)

(Mirka, 19. 4. 2016 20:54)

Aj ja som 11a pol ročná a viem ti trochu poradit.Hniezdo nechaj tam kde je,je normálne že sa ta boja.A ked chodia aspon kúsok vonku z hniezda tak je to v poriatku netreba ich zatial vyberat z hniezda.Oni sa osamostatnia ale pripomínam nesom expert taže račej sa ešte dakoho spítaj.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující »