Choď na obsah Choď na menu
 

Časté otázky

Pozerala som pár vecí na internete a napadlo ma urobiť taký jeden článok o tom, aké máte najčastejšie otázky ohľadom králikov. Tak sa na ne pozrime :))

Môj králik sa nechce dať pohladkať a uteká predo mnou, čo mám robiť?

Pokiaľ je králik ešte mladý, určite bude vystrašený. Doprajte mu chvíľu súkromia, nechajte ho nech preskúma nové územie. Pokiaľ sa to prejavuje už dlhšie, skúste králika pustiť do izby a chvíľu ho tam nechajte. Po čase, keď sa vám bude zdať že má všetko preskúmané a bude už len tak pobehovať, zoberte nejakú dobrotu a skúste ho privolať. Najskôr mu dobrotu len tak položte na zem. Králik by mal po čase prísť a zobrať si ju. Potom ju položte znovu, ale bližšie až kým nepríde k vám. Nezabudnite ho potom odmeniť. Králik sa už pomaly prestane báť a môžete mu dať dobrotu z ruky. Nevadí, keď na začiatku utečie. Privolajte ho dobrotou znova. Po čase to už určite nebude také ťažké a králik sa naučí, že mu nič neurobíte a prestane sa báť.

Ako často by mal chodiť králik k veterinárovy?

Králik musí chodiť k veterinárovi aspoň raz za rok na prehliadku a zaočkovanie proti moru.

Môžem králika kúpať?

Králiky sú veľmi čistotné zvieratá a dokážu sa očistiť sami. Iná vec je, keď majú zamazané labky. Vtedy stačí keď namočíte nejakú handričku a labky jednoducho utriete. Ja som svojho králika raz kúpala, ale veľmi sa mu to nepáčilo.

Môj králik behá splašene po izbe a skáče, čo to znamená?

Toto je jeden zo znakov, že je králik šťastný. Môj králik vletí do izby a začne robiť čudné výskoky vo vzduchu a splašene behať. Nie je to nič nezvyčajné, králiky takto prejavujú radosť.

Čo mám robiť keď králik hryzie mreže na klietke?

Toto robí skoro každý králik, ktorý je chovaný v klietke. Je to prirodzené, králiky si potrebujú zúbky skracovať a obrusovať. Možno nemajú nič iné v klietke, čo by mohli obhrýzať, tak obhrýzajú mreže. Alebo sa chcú dostať von. Skúste vášmu králikovy dopriať výbeh po byte. Možno sa ukľudní. Môjmu králikovy to pomáha. Keď začne hrýzť mreže tak ho pustím na dve hodinky von a on sa vybehá. Potom ho zavriem a už iba tak polehuje.

Ako mám králika naučiť chodiť na WC?

Prvým bodom je zaobstaranie rohového záchoda. Rohový záchod je spratnejší a zaberá menšiu plochu. Keďže si králik pomaly v novom prostredí zvyká, na vykonávanie potreby si zvolí nejaký roh. To znamená, že po určitej dobe, keď bude už nejaký ten čas chodiť králik do nejakého rohu, nasaďte záchod. Do záchodu by som dala podstielku, ktorú ste mali pred tým po celej ploche klietky. Na ostatnú plochu klietky potom dajte nejaký koberček.

Môžu spolu žiť králik a morča?

Morča a králik sa znášajú a môžu dokonca žiť spolu. Nikdy nedávajte k morčaťu nevykastrovaného samčeka. Králik a morča sú dobrá kombinácia a sú to najlepší kamaráti.

Ako dlho nosí samica mláďatá?

Samica nosí mláďatá okolo jedného mesiaca.

Môže králik piť mlieko?

Králik môže piť mlieko, ale len veľmi málo a občas. Mlieko sa dáva samici pred pôrodom, alebo tesne po ňom.

Môže byť králik v zime vonku?

Áno. Jeho srsť sa zmení na zimnú a je mu teplo. Ale neodporúčam ho cez zimu vodiť do vnútra, lebo môže ochorieť zmenamy teploty.

Čo to znamená keď králik dupe nohou?

Králik sa mohol len niečoho zľaknúť. Je to pri králikoch dosť bežné.

Musí mať králik v klietke domček?

Králik nepotrebuje domček. Môj králik ho tiež nemá a je spokojný. Domček je dobrý hlavne v zime, je tam teplejšie.

Koľko mládať môže mať králik?

Králik môže mať okolo 10 mláďat. Najčastejšie okolo 7. Trpaslíci môžu mať mladých okolo 5.

Máte ešte nejaké otázky? Napíšte mi na môj e-mail sniiezko@gmail.com alebo to napíšte do komentárov. Rada vám odpoviem na všetky otázky.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Velky uhyn zajacou

(Odpoved, 10. 2. 2018 20:45)

dobry den uhyn moze byt z granul mozu mat v sebe latku ktora im nerobi dobre.

Re: Velky uhyn zajacou

(Karolinka , 23. 4. 2018 18:51)

urcite nie granule

Hrabanie a škrabanie

(Michaela, 5. 4. 2018 1:05)

Čo znamená keď králik škrabe a vyhrabava si podstieľku v rohoch klietky?

Starostlivost

(Nika, 24. 3. 2018 10:31)

stane sa nievo ked klietku prikryjem uterakom ked je zajacik v nej?

Minusova teplota

(Kristína , 17. 3. 2018 11:39)

Pri akej minusovej teplote vydrží králik byť von (zakrsli králik)

Môže ísť králik von? Do 4minus teploty aj keď je dnu?

(Kristína , 17. 3. 2018 11:15)

Ja mám králika mám ho dnu v klietke!! A môže ísť králik von do 4minus teploty?

hladkanie

(jana, 2. 3. 2018 10:49)

ma kralik rad ked ho hladkame

ake plemeno kralika je najradsej vonku

(ana, 2. 3. 2018 10:45)

chcela by som sa opytat ake plemeno kralika je najradsej vonku

Slepota

(Anonym, 22. 2. 2018 8:48)

Môže byť králik slepý lebo vždy keď mu dám seno tak sa pozerá naň a nevezme si iba keď mu ukážem

Kontrola hniezda.

(Jozef, 7. 2. 2018 5:39)

Dobrý deň. Samica Králika porodila mladé vo vonkajšej kralikarni.Pocital som s tým že bude rodiť o pár dní neskôr. Pri čistení kralikarne som zistil že sú už mladé na svete.Boli zahrabane pod slamou.Tak som čistenie nechal tak hniezdo zahrnul. Môžem hniezdo rozhrabat a pozrieť sa koľko ich je aj v zime? Majú asi týždeň. Dakujem za odpoveď

Zajačica

(Ladislav, 2. 2. 2018 20:36)

Dobrý deň ja sa chcem opýtať mám zakrslu zajačicu a v kuse zbiera seno do papule a pobehuje s ním čo to znamená.

Výbeh

(Muffin, 9. 11. 2017 7:22)

Ahojte. Chcela by som sa spýtať,či vadí,že môj králik (samec, pomaly 2-ročný) nemá častý výbeh.. Tak 1-2 až 3x do týždňa. V sobotu ho vždy vypustím na tie 4-5 hodinky. Normálne papá,pije,je čulý,veľa spí, proste ako normálny králiček. Papá dosť granuliek a petržlenu + občas púpavu (teraz býva mokrá, velmi mu ju nemôžem dať). No tak zbytočne som sem dala nepodstatné informácie. Otázka: Nevadí,že môj králik má výbeh len občas? Prosím odpovedajte. Ďakujeeem

Re: Výbeh

(Katka, 18. 11. 2017 22:30)

Ahoj, myslím si, že tvoj zajačik behá veľmi málo a veľmi to vadí. :-( 3x do týždňa určite nestačí a jeden dlhší deň vo výbehu to určite všetko nenahradí. Je to veľmi aktívne zvieratko a pohyb miluje. Ak ti veľmi veľa spí, môže to znamenať aj to, že je znudený, smutný a opustený, a nie kľudný a spokojný. Navyše, zajačik je spoločenské zvieratko a potrebuje mať pri sebe tvora, ktorý sa mu venuje, inak je mu smutno. Ak nemá iného králičieho kamaráta, si to TY, koho potrebuje najviac na svete. Treba sa mu venovať. Tebe by sa páčilo krčiť sa na tesnom mieste celé dni a môcť sa hýbať iba raz za čas? Asi by ťa potom všetko bolelo a vlastne by si časom už ani nevládala behať, aj keby ťa pustili, či...? Kondička sa potom u neho tiež poriadne zhoršuje. Nájdi si na to svoje chlpaté klbko čas a pusť ho aspoň na hodinku denne, nech si ponaťahuje tie stuhnuté labky. A nebuď prekvapená, keď vyjde z klietky a ľahne si. Motivuj ho. Zober trochu toho, čo má rád, dvíhaj mu dobrôtky pred nosom do výšky, aby bol nútený postaviť sa na zadné, naťahovať sa za tým, panáčkovať, ponaťahovať labky vždy na 2-3 sekundy a potom ho odmeň. Vezmi malú stoličku či pevnú škatuľu a motivuj ho k tomu, aby na ňu vyskočil, keď chce dosiahnuť dobrôtku. Alebo aby ti vyliezol na kolená. Natiahni šnúru a na ňu štipce, v každom zaseknutá nejaká tá dobrota. A nech si zajko trošku potrápi hlavičku a svaly, kým to dosiahne. Tak ho rozvíjaš. Buduj si s ním vzťah. Zajačiky sú veľmi múdre zvieratká a je s nimi zábava ale vyžadujú čas. Na youtube máš kopec super videí, čo všetko zajko dokáže, ak chceš a pomôžeš mu. Ja som takto svojho zajka vycvičila tak, že teraz v pohode zo zeme vyskočí až na stôl, čiže až 70cm do výšky. A to je ešte málo, zvládnu to aj oveľa vyššie. Majú silné nôžky a boli stvorené pre aktívny život, skákanie a behanie. Má aj logické hračky, príde na zavolanie... vníma ma. Aj pozlostí... ale... Ak chceš aby bol zajko šťastný, mala by si ho určite púšťať von denne a venovať sa mu, rôzpráva sa s ním, ukazovať mu niečo nové, aby mohol objavovať. Trebárs mu len prines škatuľu z obchodu a urob do nej dieru. Postav rolky od toaletného papiera... Je toľko možností. Nemusíš ani nič drahé kupovať. Ty môžeš ísť kam chceš, on má iba tú klietku a občas tvoje láskavé dovolenie prejsť sa niekam po izbe. Má veľmi malý svet a je odkázaný na teba. Mysli na to, že je to tvoj kamarát a nie väzeň. Máš ho predsa rada, nie? :-)

Re: Výbeh

(Sofia, 21. 11. 2017 19:58)

Dobry den. Kralim by mal behat minimalne pol hodiny denne. Moj beha vacsinou cca 2 hodiny a stale mu je malo. Necham ho pusteneho na zahrade a obcas sa pridem pozriet ci je ok.

Re: Výbeh

(Akinimod, 31. 1. 2018 8:39)

Ahoj. Podľa mňa to vôbec nevadí ak má dostatočne veľkú klietku. Ja môjho zajačika tiež tak často von nepúšťam. Teraz je zima (sneh) takže púšťam ho len v tedy keď sú na to vhodné podmienky

mozem kralikovi

(KARIN, 6. 1. 2018 7:30)

Dobry den chcela by som sa opytat či kralika mozem venčit ako z vobitkom. Či mu mam kupit alebo nie.

Prejedenie

(Sarah, 28. 12. 2017 16:51)

Ahoj. Chcela by som sa spytat moj zajko je asi prejedeny a zje iba mrkvu nic ine nezje. Vodu pije a lezi co mu pomoze. Vopred dakujem.

Spravanie

(Monika , 13. 11. 2017 18:28)

Zdravím chcela by som sa opýtať čo znamená keď ku kralikovi do klietky dám ruku on rýchlo pribehne , ovonia ruku a položí hlavu na zem . Potom ho idem pohladkat ale on zavrci a utecie ale potom sa už pohladkat dá Za odpoveď vopred ďakujem
Re: Spravanie

(Majka, 21. 11. 2017 20:26)

Zajace slabo vidia amozno sa zlakla tvojej ruky ked sa pre nim zjavila ale ju nieco boli a ty sa jej toho dotkla

Nadmerný zápach

(Katka, 18. 11. 2017 22:07)

Dobrý deň, mám 7-mesačnú králičiu slečnu, ktorá mi posledných pár týždňov robí starosti svojím príšerným zápachom. Nakoľko ju máme v byte, je to dosť veľký problém. Ona sama vôbec nezapácha, ale jej výlučky sú tak výrazné až štípu v nose a tento agresívny zápach sa rýchlo šíri po celom byte. Nemá žiadne zdravotné ťažkosti, "guličky" má správnej veľkosti a konzistencie, nezmenili sme stravovací režim, pravidelne papá aj chodí na záchod, správa sa normálne. Klietku a záchodík jej starostlivo čistím 2x denne. Niekedy 3, ak treba. Neviete mi poradiť čím to môže byť? Môže to byť určitá zložka stravy? Alebo je to tým, že nie je kastrovaná? Predtým bola v pohode, ale teraz sa ten smrad doslova stupňuje každým dňom. Vopred ďakujem za každú radu.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »