Choď na obsah Choď na menu
 

Časté otázky

Pozerala som pár vecí na internete a napadlo ma urobiť taký jeden článok o tom, aké máte najčastejšie otázky ohľadom králikov. Tak sa na ne pozrime :))

Môj králik sa nechce dať pohladkať a uteká predo mnou, čo mám robiť?

Pokiaľ je králik ešte mladý, určite bude vystrašený. Doprajte mu chvíľu súkromia, nechajte ho nech preskúma nové územie. Pokiaľ sa to prejavuje už dlhšie, skúste králika pustiť do izby a chvíľu ho tam nechajte. Po čase, keď sa vám bude zdať že má všetko preskúmané a bude už len tak pobehovať, zoberte nejakú dobrotu a skúste ho privolať. Najskôr mu dobrotu len tak položte na zem. Králik by mal po čase prísť a zobrať si ju. Potom ju položte znovu, ale bližšie až kým nepríde k vám. Nezabudnite ho potom odmeniť. Králik sa už pomaly prestane báť a môžete mu dať dobrotu z ruky. Nevadí, keď na začiatku utečie. Privolajte ho dobrotou znova. Po čase to už určite nebude také ťažké a králik sa naučí, že mu nič neurobíte a prestane sa báť.

Ako často by mal chodiť králik k veterinárovy?

Králik musí chodiť k veterinárovi aspoň raz za rok na prehliadku a zaočkovanie proti moru.

Môžem králika kúpať?

Králiky sú veľmi čistotné zvieratá a dokážu sa očistiť sami. Iná vec je, keď majú zamazané labky. Vtedy stačí keď namočíte nejakú handričku a labky jednoducho utriete. Ja som svojho králika raz kúpala, ale veľmi sa mu to nepáčilo.

Môj králik behá splašene po izbe a skáče, čo to znamená?

Toto je jeden zo znakov, že je králik šťastný. Môj králik vletí do izby a začne robiť čudné výskoky vo vzduchu a splašene behať. Nie je to nič nezvyčajné, králiky takto prejavujú radosť.

Čo mám robiť keď králik hryzie mreže na klietke?

Toto robí skoro každý králik, ktorý je chovaný v klietke. Je to prirodzené, králiky si potrebujú zúbky skracovať a obrusovať. Možno nemajú nič iné v klietke, čo by mohli obhrýzať, tak obhrýzajú mreže. Alebo sa chcú dostať von. Skúste vášmu králikovy dopriať výbeh po byte. Možno sa ukľudní. Môjmu králikovy to pomáha. Keď začne hrýzť mreže tak ho pustím na dve hodinky von a on sa vybehá. Potom ho zavriem a už iba tak polehuje.

Ako mám králika naučiť chodiť na WC?

Prvým bodom je zaobstaranie rohového záchoda. Rohový záchod je spratnejší a zaberá menšiu plochu. Keďže si králik pomaly v novom prostredí zvyká, na vykonávanie potreby si zvolí nejaký roh. To znamená, že po určitej dobe, keď bude už nejaký ten čas chodiť králik do nejakého rohu, nasaďte záchod. Do záchodu by som dala podstielku, ktorú ste mali pred tým po celej ploche klietky. Na ostatnú plochu klietky potom dajte nejaký koberček.

Môžu spolu žiť králik a morča?

Morča a králik sa znášajú a môžu dokonca žiť spolu. Nikdy nedávajte k morčaťu nevykastrovaného samčeka. Králik a morča sú dobrá kombinácia a sú to najlepší kamaráti.

Ako dlho nosí samica mláďatá?

Samica nosí mláďatá okolo jedného mesiaca.

Môže králik piť mlieko?

Králik môže piť mlieko, ale len veľmi málo a občas. Mlieko sa dáva samici pred pôrodom, alebo tesne po ňom.

Môže byť králik v zime vonku?

Áno. Jeho srsť sa zmení na zimnú a je mu teplo. Ale neodporúčam ho cez zimu vodiť do vnútra, lebo môže ochorieť zmenamy teploty.

Čo to znamená keď králik dupe nohou?

Králik sa mohol len niečoho zľaknúť. Je to pri králikoch dosť bežné.

Musí mať králik v klietke domček?

Králik nepotrebuje domček. Môj králik ho tiež nemá a je spokojný. Domček je dobrý hlavne v zime, je tam teplejšie.

Koľko mládať môže mať králik?

Králik môže mať okolo 10 mláďat. Najčastejšie okolo 7. Trpaslíci môžu mať mladých okolo 5.

Máte ešte nejaké otázky? Napíšte mi na môj e-mail sniiezko@gmail.com alebo to napíšte do komentárov. Rada vám odpoviem na všetky otázky.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Správanie zajačice

(Rigor, 15. 12. 2016 17:20)

Keďže samička u Vás bola skôr, tak toto gesto môže byť prejav nadradenosti, aby mladému ukázala kto je šéf, to isté robia aj havkovia :)

Aj ja mam otazku

(Jessica moj králik, 12. 5. 2016 20:00)

Moj kralik beha splasene po klietke vsetko kuse a zajacia toaleta jej lezie nanervy odstranuje ju a kuse. Tak isto domcek a klietku ma cele okusane a velmi kuse s papa papiere. Prosim vas co mam robit ? Nechcem aby kusala veci okolo nej a aby odstranovala zajaciu toaletu. Prosim poradte mi. Vopred dakujem.

Re: Aj ja mam otazku

(Mirka, 16. 5. 2016 17:23)

Podľa mňa je to nedostatkom pohybu.Skús ju/ho púštat von po bite /dome a nosit ju/ho veľa von .Ked bývaš v dome tak môže bit v drevenej búdi,králikarni.

Re: Re: Aj ja mam otazku

(Jessica moj králik, 5. 6. 2016 10:23)

No velmi pekne vam dakujem a mam este otazocku.Okusuje mreze klietky.Co mam robyt?Za odpoved vopred dakujem.

Re: Re: Re: Aj ja mam otazku

(MIRA, 9. 6. 2016 21:13)

Aj náš okusuje klietku už celé roky a nechce sa to odnaučiť.:) Skúšali sme všetko. Má už deväť rokov, ale kedže ho máme v obývačke, tak nám to napr. v noci nevadí.

Re: Re: Re: Aj ja mam otazku

(Rigor, 15. 12. 2016 17:13)

Môže to znamenať, že chce ísť z klietky von takže skúsiť mu zabezpečiť viac pohybu. Druhá možnosť je, že zajko si potrebuje svoje zúbky obrusovať, keďže mu počas roka neustále rastú (niekde som čítal že až o 13 mm za rok, ale nie som si istý), takže mu zaobstarajte niečo na kuskanie, napríklad minerálny kameň, alebo kusacie tyčinky, poprípade občas suchý chlebík.

Re: Aj ja mam otazku

(MIRA, 17. 5. 2016 20:30)

Náš králik má toaletu priviazanú s tenkým drôtikom o roh klietky, ktorý sa dá ľahko uvolniť, keď chceme vyčistiť toaletu. Tiež ju okúsava. Má už deväť rokov a zatiaľ je zdravý.:) Tiež si myslím, že to môže byť nedostatkom pohybu. My ho máme doma v činžiaku, takže ho púšťame na chvíľu po byte, ale treba dávať pozor na elektrické šnúry - rád ich okusuje. Niekedy je nervózny aj keď má dlhé nechty - pazúriky, treba ich raz začas ostrihať, nie len keď sa ide k veterinárovi.

Re: Re: Aj ja mam otazku

(Jessica moj králik, 5. 6. 2016 10:39)

Treba zabezpecit nejakimi doskami alebo niecim miesto kde sa nachadzaju elektricke draty.

Re: Aj ja mam otazku

(Anna Prnova, 6. 6. 2016 20:24)

Skuste jej toaletu drotikom pripevnit a potom jej do neho nasypte trochu jej vykalov mozno to zabere ako u mojho zajka.

Re: Aj ja mam otazku

(Dani, 1. 8. 2016 13:27)

Ja by som jej skúšala dávať suchého chleba alebo minerálny kameň.Ak má prerastené zuby môže byť s toho nervózna

Re: Aj ja mam otazku

(Vivien, 28. 8. 2016 18:11)

Ked má vas zajacik malu klietku tak môze to byt tím.

Re: Aj ja mam otazku

(dory, 21. 11. 2016 22:25)

v prvom rade ju nechaj volne behat po byte aj zajace potrebuju volnost a vybeh... predstav si ze ta zavriem do jednej miestnosti... asi by si tiez hryzla/ hryzal veci okolo teba

nabuduce zapoj mozog

Dotaz

(jano, 25. 11. 2016 9:14)

Prečo kralik trpazlici konzumuje vastne vykali?

Re: Dotaz

(Rigor, 15. 12. 2016 17:06)

Požieranie vlastného trusu (koprofágia)

Králik vylučuje hlavne v noci mäkký trus, ktorý je mäkší a svetlejší ako normálny trus, obsahuje 3 - 4-krát viac vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy. Jeho požieraním si tiež reguluje obsah síry vo svalstve, v mozgu, pečeni a krvi. Králik si týmto trusom naplní obsah žalúdka asi do jednej tretiny. Koprofágia prebieha v noci a pri jej zastavení nastávajú ochorenia.

Co mám robiť??

(Blekynko, 27. 11. 2016 17:18)

Mám 1 ročného králika a kúpili sme mu nový záchod a nechce doň chodiť ako ho to mám znova naučiť??? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zívanie

(Vanessa, 25. 10. 2016 17:28)

Môj zajačik zíva a je mi to trocha čudné lebo môj predchádzajúci zajačik nezíval. Možno to je len obyčajné zívanie ale radčej sa opýtam.

qwertz

(qwertz, 8. 10. 2016 21:49)

Moj kralik mi odstrkuje ruku a hned potom ma olizu. Co to znamena?

Re: qwertz

(huik, 21. 10. 2016 18:21)

olizovaním vyjadruje, že ťa má rád a ked ti ňufákom štuchá do ruky, tak chce po ňom pohladiť.. moja zbožňuje škrabkanie od ňufáka smerom na temeno hlavy

Dzek

(Irena bukatova, 20. 10. 2016 9:31)

Moj kralik

Chceme si kúpiť ešte jedného králika

(MArek, 11. 10. 2016 19:16)

Dobrý deň, mám otázku. Momentálne máme ročného samčeka králika,ktorého chováme doma v klietke. Chceme si kúpiť ešte jedného aby nebol sám. Máme si kúpiť samca alebo samičku? A potom ich vykastrovať, ak nechceme mladé? Ďakujem


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »