Choď na obsah Choď na menu
 

Výbava

Pokiaľ idete mať prvého králika je potrebné, aby ste vedeli nejaké základné veci.

Výber klietky je dôležitý a musíte dbať o to, aby králikovy naozaj vyhovovala a aby sa v nej cítil dobre. Klietku samozrejme musíte vyberať aj podľa toho, akého veľkého králika si chcete kúpiť. Pokiaľ chcete mať malé plemeno, stačí menšia klietka, ale pokiaľ chcete mať králika väčšieho vzrastu musíte počítať aj s tým, že bude potrebovať väčšiu klietku. Samozrejme plastové okraje na klietke by nemali byť menšie ako 15 centimetrov, pretože králik bude vyhrabávať podstielku von.

klietka.jpg

Do klietky samozrejme budete potrebovať vhodnú podstielku. Máte na výber z veľa podstielok ako je napríklad seno, piliny ( veľmi ich neodporúčam, pretože sa z nich práši a králikom to môže dráždiť dýchacie cesty ), hobliny,... Tie sú podľa mňa najpraktickejšie až na to, že sa králikom z dlhšou srsťou môžu zapletať do srsti a pri výbehu ich králiky budú roznášať po byte. Takže najlepšie je králika naučiť na králičí záchod a na spodok dať iba nejaký koberček.

piliny.jpg

Aby bol králik zdravý, potrebuje každý deň čerstvé seno a na to sa odporúčajú kúpiť jasličky. Pripevnia sa z vonku na klietku a budete mať istotu, že si králik seno neznečistí. Existujú 2 druhy:. plastové a kovové. Plastové sú podľa mňa lepšie, pretože seno lepšie udržia a v niektorých kovových môže vypadávoť von. To záleží od toho, aké veľké sú kovové otvory v jasličkách. Pozor! Nikdy králikom nedávajte staré alebo zaparené seno. Mohlo by im to spôsobiť dýchacie alebo tráviace problémy. 

eshop_products255-epr.png

Napájačka je najdôležitejšia. Králik potrebuje dostávať čerstvú vodu každý deň a mať ju k dispozícií 24 hodín denne. Napájačka sa osvedčila viac ako misky, pretože ju králik nemôže prevrátiť a tiež znečistiť podstielkou. Najlepšie je použiť väčšiu napájačku, aby stačilo naplniť vodu raz za deň. Pri menších napájačkách sa nápĺňa aj 3 krát za deň ( vlastná skúsenosť ). To už podľa toho, či je leto alebo zima.

napajacka_ferplast.jpg

 Svojho králika môžete naučiť chodiť aj na králičie WC. Nie je to nevyhnutné, ale pokiaľ chcete aby váš králik udržiaval vo svojej klietke čistotu, kúpte mu ho. Najlepšie je WC rohové, ktoré umietnite do rohu klietky. Pre králiky, ktoré žijú na voľno sa odporúča mačací záchod. Naučiť králika naň nie je nič ťažké. Ako podsietku do takéhoto mačacieho záchoda sa používaju mačacie granule do WC.

gen__vyr_911wc-pro-hlodavce-male-16x7x12-12cm-trixie.jpg

 Do klietky patrí samozrejme aj domček. Králik ho môže použiť ako úkryt a ako miesto na spanie. Kupujte domček bez dna, inak by sa ťažko čistil. Ak králikovy chcete kúpiť takýto domček, tak je najlepší drevený s rovnou strechou. Králik bude rád ležať na vrchu a bude to mať ako svoju vlastnú pozorovateňu. Neodporúča sa dávať domček králikom, ktorý si ešte nezvykli a nie sú poriadne skrotení. Takéto zvieratá z domčeka nebudú chcieť vyjsť a budú tam len tak vyplašene sedieť. 

61241.jpg

Nevyhnutná bude aj miska na jedlo. Tie môžu byť rôzne. Najlepšia je však keramická, pretože ju králik nemôže prevaliť a ani krmivo z misky vysypať.

gen__vyr_2714hu_18723.jpg

 Králiky sú veľmi čistotné zvieratá, ale aj tak sa o nich treba starať. Kúpte si kefu na česanie ( pokiaľ máte krátkosrstého králika stačí, keď ho budete česať iba v dobe pĺznutia ). Na vyčesávanie môžete použiť aj valček na oblečenie.

gen__vyr_2714hu_18723.jpg

 Krmivo je veľmi dôležité. Dávajte pozor, čím králika kŕmite a či to pre neho nemôže byť nebezpečné. Kupujte mu krmivo pre králiky, ktoré predávajú v chovproduktoch a samozrejme nezabudnite aj na nejaké tie vitamíny, ktoré sa dajú dokúpiť. Pokiaľ chcete, aby bol váš králik naozaj zdravý kúpte mu aj minerálny kameň, či tyčinku. 

_vyrn_70141060067_____o.jpg

Nezabudnite, že váš králik potrebuje veľa pohybu. Preto mu kúpte aj postroj s vodítkom, aby ste s ním mohli v lete chodiť na prechádzky. Určite sa bude tešiť. Ja používam samonavíjacie vodítko a je to pre králika dobré, že môže mať väčší výbeh po tráve. No niektorým ľuďom sa stalo, že sa vodítko zaplietlo králikom cez nohy a oni sa dosť vyplašili. Preto buďte opatrní a dávajte si pozor.

61493_k.jpg

 Dôležitá je aj prenoska. Keď pôjdete s vašim králikom k veterinárovy, nebudete ho musieť brať aj s celou klietkou. Prenoska môže byť plastová, alebo aj látková. Je na vás, akú si vyberiete. Ja mám plastovú, ale králika zvyknem brávať len tak na rukách.

9355.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Smútok

(Sarah, 7. 7. 2016 18:34)

Ja by som veľmi chcela mať vlastného králika len rodičia mi to zatiaľ nedovolia ale možno mi to časom dovolia :-/ Bude sa volať samec: Aslan samička: Ginny táto stránka mi veľmi pomohla.

zajace

(kajušká, 10. 3. 2013 10:10)

ako naučím zajaca na to WC ????

Re: zajace

(katarina025, 3. 2. 2016 16:07)

Zajaca naučíš na Wc tak že do klienty/chlievu
dáš piliny alebo niaku víplň čo neodporúčam pretože imbyto mohlo ublížiť já najčastejšie použdívám hobliny (proste sú najlepšie)za nia ky týždeň hobliny dàš preč dáš tam kobereček/deku do ktorého rohu najčastejšie chodil (treba ho pozoroať)a tam mu dáš rohový záchod.Do záchoda dáš hobliny(zajac si už na hobliny zvikol tak jeho hobliny naj miestečko a proste tam bude schodišť na potrebu a proste jeho:-)

Re: Re: zajace

(katarina025, 3. 2. 2016 16:11)

prepáčte a proste jeto :-);-):-PB-):-$

Re: Re: zajace

(katarina025, 3. 2. 2016 16:18)

Vermy mám stím schúšenosti :-);-)O:-)pp

Re: zajace

(kraliiky, 17. 3. 2013 22:44)

V rubrike časté otázky je návod:)

Jedlo

(Tina, 20. 1. 2016 20:13)

Chcem sa spítať môže sa dávať zajacom aj doma vypestovaná zelenina?

Áno

(Zajo , 20. 1. 2016 20:10)

Veľmi mi to pomohlo

Klietka

(Timo, 4. 5. 2014 19:31)

Ja sa chystám chovať zajačikov v chlievikoch. Tie si vyrobíme doma z dreva. Misku urobím z nejakej krabičky od masla.

vodítko

(radka, 25. 6. 2013 20:58)

Od ktorého roku-mesiacu môže mať zajačik vodítko?

Re: vodítko

(kraliiky, 31. 7. 2013 15:52)

To nieje udané ale mal/a by si počkať až kým už bude väčší:)

skoro vsetko mam

(alex, 1. 12. 2012 12:46)

nemam prenosnu tasku a ten domček

Re: skoro vsetko mam

(kraliiky, 8. 12. 2012 10:24)

))